нерухомість

Влада готує нові правила податкової оцінки житла при купівлі-продажу

Оприлюднено

В Україні хочуть поміняти правила податкової оцінки нерухомості при угодах купівлі-продажу і планують перезапустити державну базу даних - «Єдину базу даних звітів про оцінку». Для цього розробляється спеціальний законопроект: «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо ліквідації корупційної схеми в сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об'єктів нерухомості)».

Як повідомив один зі співавторів - голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, законопроект розроблявся, щоб «при оформленні угод з нерухомістю українці не платили несправедливі і штучно придумані платежі посередникам».

Дохід від продажу об'єкта нерухомості повинен визначатися виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче ринкової вартості такого об'єкта в «Єдиній базі звітів про оцінку».

 

Що виправлять в базі оцінки нерухомості

Завищені ціни на податкову оцінку нерухомості виникли через додаткових посередників, без яких не можна провести операцію. Коли людина продає квартиру і проводить обов'язкову оцінку (з якої будуть розраховуватися податки), їй доводиться платити не тільки оцінювачам, але і компаніям, які вносять дані в вищезгадану базу Фонду державного майна. Без цього ніяк.

Саме послуги допущених до реєстру компаній (акредитовані при Фонді держмайна) найдорожчі, і саме від них пропонують відмовитися автори нового законопроекту.

Оцінювачам можуть відкрити прямий доступ в «Єдину базу даних звітів про оцінку». З усіма наслідками, що випливають звідси: відповідальністю за внесені дані, за використання бази тощо.

«Питання зараз не в обов'язковості оцінки для цілей оподаткування, а в оплаті послуг незрозумілим приватним структурам незрозуміло за що. Оцінка повинна бути, тут немає питань. Єдине, що потрібно зробити - щоб оцінювачі не мали можливість штучно занижувати вартість об'єкта в звіті. Мабуть в цілому все можна залишити, але прибрати приватні структури, передавши все в управління державі», - заявив президент Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта.

На сьогодні точно відомо, що новий законопроект не торкнеться новобудов. На первинному ринку покупець купує не квартири, а інвестує в будівництво квартири. Все інше вважається вторинним, тобто коли квартира вже готова і є власник.

Отже, проект стосуватиметься вторинного ринку житлової нерухомості, комерційних об'єктів, землі і держмайна - де проводити оцінку зобов'язані за законом.

 

Об'єктивна оцінка нерухомості

«При купівлі - продажу вторинного житла є обов'язковою участь оцінювача. Сенс полягає в тому, щоб не можна було оформити фіктивний продаж за заниженою ціною. Саме оцінювачі повинні визначати оціночну вартість квартири. Але поки невідомо, що буде мати більшу силу - вердикт оцінювача або бажання власника швидше продати квартиру за заниженою ціною, наприклад, при якомусь особистому форс-мажору», - зазначають фахівці галузі.

Втім, ціна податкової оцінки - не єдина проблема. У працівників цього ринку залишається чимало запитань і до механізму оцінки, який застосовується старою системою ФДМ. До сих пір ніхто толком не знає, за якими алгоритмами вона визначає ціни квартир - дані закриті. І методологія незбагненна для експертів. Відомо лише, що є спеціальні модулі, які моніторять середні ціни на різні види нерухомості, в прив'язці до запитів продавців, а не до реальних операціях з купівлі-продажу. Часто при продажу доводиться робити оцінку на кілька тисяч доларів вище (щоб система пропустила купівлю-продаж) і платити податок відповідно більше, ніж за фактом домовлялися сторони. Тому експерти скаржаться на те, що алгоритм видає завищену вартість житла (так звані забаганки продавців), і люди змушені серйозно переплачувати на податках.

 

Коментарі

  Підписатися  
Повідомити