земля
публікації

Безкоштовна земля, як скористатися своїм законним правом

Оприлюднено

У багатьох громадян є потреба в земельній ділянці для різних цілей. Проте придбання землі — достатньо значні витрати. А якщо до цього додати кошти, що потребує будівництво, то сума стає захмарною. Та, відповідно до українського законодавства, отримати землю можна й безкоштовно. Зокрема стаття 121 Земельного кодексу України зазначає, що кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

1. Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)

  • в містах до 0,10 га
  • у селах до 0,25 га,
  • в селищах до 0,15 га,

2. Для особистого дачного будівництва - до 0,10 га.

3. Для спорудження індивідуальних гаражів - до 0,01 га.

4. Для використання під фермерське господарство - для сільськогосподарських підприємств, які знаходяться на території відповідної сільської, селищної, міської ради.

5. Для індивідуального сільського господарства - до 2 га.

6. Для садівничих потреб - до 0,12 га.

 

Куди звертатися

Отримати земельну ділянку можна по всій України незалежно від місця проживання. Винятком є непідконтрольні уряду окуповані території. Щоб приватизувати вільну ділянку потрібно звернутися до органів місцевого самоврядування, в залежності від того, де вона розташована - в межах міста, села, або району.

Якщо земельна ділянка знаходиться не на теритрії населеного пункту (приміром призначені для особистого сільського господарства або садівництва) треба звертатися до територіального відділення Державного геологічного кадастру. Як вже зазначалося — вартість землі є безкоштовною, проте, щоб її оформити і розробити технічну документацію, все ж потрібні певні кошти.

Процедура отримання землі

Процес приватизації землі не є простим і може зайняти від пів року до двох. Більшість перепон пов'язані з бюрократичною тяганиною чиновників. Перед тим, як звертатися до органів місцевого самоврядування щодо отримання землі, потрібно знати конкретне місце розташування ділянки і чи не знаходиться вона у чиїсь власності. Дізнатись цю інфрмацію можна на порталі Публічна кадастрова карта України", надіслати офіційний запит до Держгеокадастру або до місцевої влади.

Якщо земельна ділянка вільна і її можна приватизувати, тоді необхідно подати заяву до органу місцевого самоврядування. В даній заяві мають зазначатися цільове призначення ділянки і її орієнтований розмір. Крім того, потрібно додати географічну карту або графічний малюнок, на якому вказано розміщення земельної ділянки. Дану заяву повинні розглянути впродовж одного місяця.

Після того, як орган місцевого самоврядування надасть дозвіл, потрібно здійснити розробку проекту для відведення землі. Таку діяльність зідйснює землевпорядна організація, що має ліцензію й дозвіл на виконання цих робіт. Варто з нею домовитися про ціну (послуги оцінюються від трьох до десяти тисяч гривень) та строки виконання робіт і підписати відповідний договір. Цей договір краще показати юристу, щоб уникнути непорозумінь.Триває розробка технічної документації від шести місяців до одного року.

Отримавши проект відведення, землевпорядна організація звертається із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки до територіального органу Державного геологічного кадастру. Впродовж двох тижнів, при відсутності недоліків у проекті і документах, кадастровий реєстратор надає витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в якому повинен бути вказаний кадастровий номер.

Виписку і екземпляр проекту землеустрою надають місцевим адміністраціям або радам. Дані розпорядники землі повинні затвердити проект і зареєструвати в Міністерстві юстиції право власності. Тоді орган влади приймає рішення про передачу у приватну власність земельної ділянки, вказуючи при цьому її площу та розташування.

Щоб отримати свідоцтво про право власності на землю, необхідно звернутися до Укрдержреєстру або до реєстратора Державного геологічного кадастру із заявою про держреєстрацію. Ця заява розглядається протягом 14 днів.

Подекуди чиновники відомовляють громадянам з подібними питаннями та клопотаннями, аргументуючи це тим, що вільної землі вже немає. Проте, якщо ви отримали відповідь від департаменту архітектури, містобудування та кадастру, який стверджує, що дана земельна ділянка повністю вільна, пишіть заяву до місцевої ради. У випадках відмов або ігнорування міською чи селищною радою вашого запиту, вирішуйте питання у судовому порядку. У таких питання суд часто захищає інтереси громадян.