будівництво
публікації

Як узаконити самочинне будівництво

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України надало можливість легалізувати приватні і дачні будинки, які будувалися без потрібних дозволів. Для цього затвердили Порядок проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію будівель і споруд сільськогосподарського призначення, приватних, дачних і садових будинків. Так, відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» технічне обстеження таких об’єктів проводиться в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в технічному паспорті. Отже, власники таких будівель можуть подавати документи, які нададуть можливість одержати право власності на них за спрощеною процедурою. Це дозволить їм самостійно приймати рішення щодо подальшої долі легалізованих самобудов, приміром провести там газ, воду, електроенергію чи інші комунікації або продати їх чи передати у спадок. В експлуатацію ДАБІ такі об'єкти приймає в продовж 10 робочих днів і дана процедура є безкоштовною. До таких будівель ставлять вимогу, що вони повинні бути збудовані на земельних ділянках відповідного призначення та відповідати державним будівельним нормам (ДБН).

 

Яке будівництво ви можете узаконити, якщо воно було проведене без належного дозволу:

1. індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, загальною площею до 300 кв. М, збудовані у період з 5.08.1992 р. до 12.03.2015 р.;
2. громадські будинки I і II категорій складності; будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I збудовані до 12.03.2011 р.

 

Список документів, який необхідний для легалізації самовільного будівництва

  • Заява власника про прийняття приватного будинку, дачі або присадибної будівлі в експлуатацію. Якщо у земельної ділянки є співвласники, то потрібні і їхні підписи.
  • Примірник заповненої декларації.
  • Звіт про проведення технічного обстеження об’єкта (вийнятком є ситуації, які зазначаються у 5 пункті 2 розділу Порядоку проведення технічного обстеження).
  • Копію технічного паспорта з відміткою у випадках, передбачених пунктом 5 розділу II Порядоку проведення технічного обстеження, яка вказую на те, що розміщення об'єкта є можливим і воно буде експлуатуватися надійно і безпечно.
  • Копію документу, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою даного цільового призначення, на якій розміщено об’єкт, при цьому документ має бути засвідченим в установленому порядку.

 

Етапи узаконення самочинного будівництва

1. Визначення дати будівництва будівлі

Щоб легалізувати будівлю потрібно мати підтвердження, що будівництво було здійснене до періоду, передбаченого даним законом. Це підтверджує технічний паспорт на будівлю.

 

2. Проведення технічного обстеження

Для цього потрібно звертатися до органу, який проводить технічну інвентаризацію. В ньому виготовлять технічний паспорт, проведуть обстеження та складуть звіт. Крім того спеціалісти візьмуть від місцевої влади інформацію, в якій зазначено відповідність розташування об’єкта будівництва державним будівельним нормам. Це дасть підставу внести відповідну відмітку у технічному паспорті.

 

3. Подання пакету документів в ЦНАП

Після того, як документи були подані до до центру надання адміністративних послуг, орган державного архітектурно-будівельного контролю приймає в експлуатацію самочинно збудований об’єкт, або приймає рішення про повернення на доопрацювання за результатами технічного обстеження. Дане рішення повинне буте прийняте протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт об’єкти будівництва.

 

4. Отримання зареєстрованої декларації та реєстрація права власності

Після того, як ЦНАП надасть один з примірників зареєстрованої декларації про готовність об’єкта до експлуатації, потрібно оформити право власності на нього.