Коли нотаріусу обов’язково потрібен звіт про оцінку майна

Оприлюднено

Для законності угод, як правило, необхідно залучення нотаріуса, який завіряє документи і договори. Відповідно до законодавства оцінці для нотаріуса підлягає рухоме і нерухоме майно. Існує багато нотаріальних угод, при яких оцінка майна носить обов'язковий характер, а без незалежної оцінки, угоди завірені нотаріусами, можуть бути визнані незаконними і оскаржені в судах.

Нотаріуси у своїй діяльності керуються законами України, наказами Міністерства юстиції та Міністерства фінансів, Декретом Кабінету Міністрів України, Податковим кодексом України та іншими законодавчими та нормативними документами.

Процес посвідчення нотаріусом договорів відчуження дозволяє оформити права власності на оцінюване майно, а також коректно розрахувати податки, збори та інші обов’язкові платежі, що справляються відповідно до законодавства, зокрема:

  • податок з операцій з продажу, обміну, дарування, спадкування нерухомого та рухомого майна;
  • військовий збір;
  • державне мито.

Сплата податку на доходи фізичних осіб

Згідно із п. 1.2. Порядку вчинення нотаріальних дій, нотаріус оформляє договір, що визначає зміну права власності на нерухоме майно та об'єкти незавершеного будівництва, крім їх спадкування та дарування. Під час цієї процедури нотаріусу повинен бути наданий документ про сплату податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), який розраховується з вартості майна, вказаної в договорі При цьому вартість нерухомого майна повинна бути не нижчою, ніж оціночна вартість цього майна, встановлена суб'єктом оціночної діяльності (оцінювачем) згідно з вимогами нормативно-правових актів з оцінки майна, та документом про оціночну вартість.

Пункт 6.3 глави ІІ Порядку передбачає, що нотаріус засвідчує договір про перехід права власності на об'єкти рухомого майна (не враховуючи легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів), крім процедури спадкування та дарування, якщо є документ про сплату до бюджету ПДФО, розрахований з вартості, що вказана в договорі, та акту оцінки, встановлену суб'єктом оціночної діяльності.

Відповідно незалежна (експертна) оцінка майна є обов'язковою при здійсненні будь-яких угод зміни права власності на нерухоме майно, крім випадків спадкування і дарування, а також на рухоме майно крім передачі прав власності на легкові автомобілі, мотоцикли і мопеди. Нотаріус не може оформити відповідні договори без звіту про оцінку майна та довідки про сплату податку до бюджету.

Військовий збір та щорічна податкова декларація

Сплата військового податку у розмірі 1,5% при спадкуванні і даруванні майна також здійснюється на підставі незалежної оцінка. Це передбачає податковий кодекс України, в якому йдеться, що посвідчення нотаріусом договорів спадкування і дарування повинно  проводитися лише при наявності звіту з оцінки майна. Військовий збір вважається своєчасно сплачений до моменту нотаріального посвідчення угод купівлі-продажу нерухомого (рухомого) майна, об'єктів спадщини, посвідчення договорів дарування.

В той же час п. 174.3 ст. 174 Податкового кодексу зазначає, що дохід у вигляді вартості успадкованого майна, з якого повинен бути сплачений податок, вказується у річній податковій декларації. Виключенням є спадкоємці-нерезиденти, які повинні сплатити податок до нотаріального посвідчення спадкового майна, та спадкоємці, що отримали у спадщину майно, яке оподатковуються за нульовою ставкою ПДФО, а також резиденти, які сплатили податок до посвідчення нотаріусом об'єктів спадщини.

Отже, незалежна оцінка майна є необхідною під час нотаріального оформлення об'єктів спадкового майна, посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого та рухомого майна, договорів дарування, адже дохід, отриманий фізичною особою від операцій з продажу нерухомого (рухомого) майна, спадщини (дарування), включається в загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, який є об'єктом обкладення військовим збором.

Податковий кодекс України вимагає від нотаріуса щоквартального подання до місцевого органу контролю інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину, посвідчення договорів дарування, купівлі-продажу (міни) рухомого або нерухомого майна, в тому числі дані щодо суми сплаченого податку у встановленому для податкового розрахунку порядку.

Коментарі

  Підписатися  
Повідомити