дарування корпоративних прав

Дарування корпоративних прав: специфіка оподаткування

При даруванні корпоративних прав однією фізичною особою іншій, виникають певні податкові наслідки. Так, Податковий Кодекс України встановлює, що об’єкти комерційної власності (корпоративне право), подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються відповідно до норм оподаткування спадщини.

Зокрема, у ст. 174 Податкового Кодексу йдеться, що вартість майна (майнових прав), отриманого в дарунок особою, яка не є членом сім’ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5 %.

Крім того, згідно з п.1 ст. 167 Податкового Кодексу, майно, отримане в дарунок від особи-нерезидента, та об’єкт дарування, що отримується обдарованим – нерезидентом від дарувальника-резидента, оподатковується за ставкою 18 %.

Дохід отриманий в якості подарованих корпоративних прав є і об’єктом оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1,5 % об’єкта оподаткування, що встановлено розділом 20 Податкового Кодексу (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10).

Варто також нагадати, що отриманий в дарунок дохід зазначається в річній податковій декларації у межах, що підлягає оподаткуванню, крім резидентів, які отримали у дарунок майно, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізосіб, а також тих резидентів, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів дарування.

Отже, майно подароване платником податку, який не є членом сім’ї обдарованого 1-го та 2-го ступеня споріднення, оподатковується на загальних підставах ПДФО та військовим збором. При цьому за сплату (перерахування) податку до бюджету відповідають особи, які отримали дарунок.

 

Проведення експертної оцінки корпоративних прав (частки у статутному капіталі) для цілей оподаткування

Відповідно до ст. 174 ПКУ, отримання доходів у вигляді дарунків об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких дарунків, визначена згідно з законом.

Оціночна вартість подарованих об’єктів з метою оподаткування не визначається, якщо дані об’єкти, подаровані платнику податку, оподатковуються за нульовою ставкою.

Закон України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” встановлює правову площину діяльності товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю. У ст. 13 цього Закону зазначено, що вкладом засновника ТОВ є гроші, цінні папери та інше майно. Негрошовий внесок повинен мати грошову оцінку, затверджену одностайним рішенням загальних зборів всіх учасників ТОВ. Можливість проведення експертної оцінки встановлюється рішенням засновників під час створення товариства.

Правові аспекти проведення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності встановлені Законом України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”. Статтею 7 Закону встановлено випадки проведення оцінки майна. Відповідно до них експертна оцінка майна проводиться у визначених законами України випадках, відповідно до міжнародних договорів, на підставі угоди на проведення оцінки, за згодою сторін угоди, та на вимогу однієї із сторін. Зокрема, незалежна (експертна) оцінки майна є обов’язковою при здійсненні процесу оподаткування майна. Винятком є визначення розміру податку при спадкуванні майна, якщо його вартість оподатковується за нульовою ставкою.

 

Замовити експертну оцінку корпоративних прав

Оціночна компанія «Експерт ІН» проводить експертну оцінку майна, в тому числі оцінку корпоративних прав для цілей оподаткування. В нас працюють найкращі експерти, які володіють міжнародними і національними сертифікатами оцінювачів. Всі звіти про оцінку (експертні висновки щодо вартості майна та майнових прав) виконані відповідно до чинного законодавства і мають повну юридичну силу, тому підійдуть для подання в державні органи з метою оподаткування та нарахування інших обов’язкових платежів.

Щоб отримати консультацію експерта та замовити експертну оцінку корпоративних прав телефонуйте за номером 38 (067) 232-20-22

Коментарі

  Підписатися  
Повідомити