затоплення кварири

Що робити якщо сусіди затопили квартиру

Затоплення квартири - одна з найпоширеніших неприємностей, з якими стикаються жителі багатоквартирних будинків. Незакритий кран, лопнувша труба, зіпсована пральна машинка або зношені комунікації можуть завдати серйозної шкоди житлу і помітно вдарити по сімейному бюджету. При цьому отримати гроші за зіпсовані речі і «попливший» ремонт вдається не завжди.

Одна з причин - неправильні дії постраждалих мешканців. У стресовій ситуації зібратися з думками і зорієнтуватися в тому, що відбувається набагато складніше. Тому власники залитої квартири часто роблять помилки, які призводять до зворотного результату. Розповідаємо про те, як потрібно діяти і куди слід дзвонити, якщо ваша квартира постраждала від затоплення.

1. Перевірте квартиру і можливе джерело затоплення

Вимкніть електрику в квартирі, щоб уникнути ураження електричним струмом і можливого псування електричних приладів внаслідок потрапляння в них води. Переконайтеся, що вас затопили зверху і джерело катастрофи знаходиться не у вашій квартирі. Якщо затоплення сталося поверхом вище, терміново зв’яжіться із сусідами, можливо вони ще не знають про дану ситуацію.

У випадку відсутності сусідів в дома, телефонуйте в аварійну диспетчерську. Сантехніки зупинять подачу води в стояку або у всьому під'їзді. Телефон обслуговуючої організації (ЖЕКу, ОСББ) краще завжди зберігати на видному місці. Дізнатися його можна в квитанції про квартплату, в інтернеті або на інформаційному стенді на першому поверсі.

2. Сфотографуйте і здійсніть відеофіксацію затоплення

Обов'язково зафіксуйте наслідки затоплення за допомогою фото - і відеозйомки. Ці кадри послужать додатковим доказом самого факту затоплення квартири і, що сума компенсації, яку Ви затребуєте у винуватця є виправданою.

Перед записом бажано запросити двох-трьох сусідів, які погодяться стати свідками і при необхідності підтвердять Ваші свідчення в суді. Починайте зйомку відео від входу в під'їзд будинку і супроводжуйте його короткими коментарями. Не забудьте вказати точний час, дату і місце зйомки. Через кілька днів наслідки затоплення можуть збільшитися. Тоді потрібно ще раз їх зафіксувати на цифрові носії.

3. Викличте представників аварійної служби і складіть акт про затоплення квартири

Обов’язково потрібно викликати державну або приватну аварійну службу - ЖЕК, КК, ОСББ, тощо. Якщо додзвонитися до них не вийшло, потрібно їхати на місце, писати заяву і домагатися того, щоб співробітники відреагували на ваш виклик. Вони зобов'язані це зробити. Також можна покликати свідків, особливо це актуально, якщо винуватцем затоплення є сама керуюча компанія.

Разом з представниками керуючої компанії /свідками, складіть акт про затоплення – його потрібно складати навіть, якщо співробітники аварійної служби пропонують обмежитися лише оглядом приміщення, або винуватець не відмовляється відшкодовувати збиток. Через певний час винуватець може змінити своє рішення – повністю заперечувати свою провину чи значно занизити суму компенсації за заподіяну шкоду. Зафіксуйте в акті про затоплення все ушкодження максимально докладно. Також в ньому потрібно вказати причину затоплення і можливих винуватців.

 

Як правильно скласти акт про затоплення?

Акт про залиття (затоплення квартири), аварії на системі центрального водопостачання або опалення) може бути складений в довільній формі, проте в ньому повинна бути зазначена така інформація:

  • число, місяць, рік і місце (місто) складання документа;
  • перелік усіх членів комісії із зазначенням займаних посад;
  • відомості про власника квартири, якій було завдано збитків: прізвище, ім'я, по батькові, точну адресу та поверх;
  • відомості про винуватців затоплення (власників квартири, з якої була завдана шкода), якщо такий встановлений / відомий;
  • причини і характер затоплення (наприклад, несанкціонована заміна радіаторів, прорив трубопроводів, неналежне технічне обслуговування систем водовідведення;
  • інформація про матеріальний збиток (перелік пошкодженого майна, обсяг ремонтних робіт);
  • висновки комісії щодо встановлення вини особи, яка вчинила затоплення.

 

Акт про затоплення складається в 3-х примірниках (для постраждалої сторони, винуватця затоплення і керуючої компанії) та підписується всіма учасниками процедури і завіряється печаткою експлуатаційної служби. Якщо винуватець відмовляється від своєї вини та не хоче ставити підпис, це потрібно зазначити в акті.

4. Попередньо оцініть збиток

Якщо квартира застрахована, при виявленні затоплення потрібно зателефонувати в страхову компанію і викликати фахівця для оцінки збитку. Після цього напишіть заяву про збиток, підготуйте акт про затоплення і дочекайтеся рішення про призначення компенсації.

Якщо квартира не застрахована, порахуйте скільки вам потрібно буде витратити, щоб привести квартиру в порядок. Перед розмовою із сусідами краще заздалегідь знати хоча б приблизну суму завданого збитку вашому житлу.

5. Спробуйте залагодити ситуацію мирно

Поговоріть із сусідами, так ви заощадите час, нерви і витрати на експерта і суд. При цьому відповідальним за затоплення може бути не тільки сусід зверху. Якщо квартира здається в оренду, відшкодувати збитки зобов'язаний її фактичний власник. Крім того, винною можуть визнати керуючу компанію. Наприклад, якщо її робітники неякісно відремонтували труби або прогледіли несправності в комунікаціях. Керівництво цієї організації зобов'язане надати відповідь протягом місяця. При цьому, вам можуть запропонувати виплатити грошову компенсацію або зробити ремонт силами комунальників.

На розмову візьміть з собою все, що встигли підготувати: акт про затоплення, підписаний аварійною службою; документи, що підтверджують ваші витрати - чеки на побутову техніку, яка була зіпсута, договори купівлі-продажу меблів, договори підряду на ремонтні роботи. Чим більше доказів витрат ви надасьте, тим простіше буде точно оцінити збиток і відстоювати ці суми в суперечці.

 

6. Зафіксуйте домовленості в угоді

Якщо сусіди або керуюча компанія поводяться адекватно, визнають провину у затопленні і готові відшкодувати витрати в розмірі, який вас влаштовує, зафіксуйте всі свої домовленості письмово. Адже, знову ж таки, винуватець затоплення може передумати і відмовитися від своїх обіцянок, тому лише на усні домовленості краще не покладатися. Якщо сусід /керуюча компанія підпише письмове зобов'язання, а потім відмовиться його виконувати, у вас буде додаткова перевага в суді. В угоді пропишіть суму компенсації, терміни і порядок оплати. Якщо ви домовилися, що винуватець затоплення самостійно ремонтує вашу квартиру, а не оплачує грішми, пропишіть в деталях це все в угоді.

Подача позову до суду при затопленні квартири

Якщо винуватець затоплення (власник квартири, керуюча компанія) відмовляється компенсувати завдані збитки або в обумовлений термін не відреагували належним чином для відшкодування збитків, потрібно звертатися до суду. Позов подається до суду за адресою відповідача: за місцем реєстрації, якщо вона вам відома, а якщо невідома, то за останнім відомим вам місцем проживання або за адресою квартири чи юридичною адресою організації.

Назва, адреса суду, в який потрібно подавати позовну заяву, та інші необхідні реквізити є в інтернеті. Для позову до суду обов’язково потрібно мати Акт про затоплення і документальне підтвердження суми завданої шкоди, яку визначає оцінювач під час проведення експертизи.

Позовну заяву можна скласти самостійно, але якщо ви сумніваєтеся в своїх силах, найміть юриста. Потім потрібно сплатити держмито, і принести заяву в канцелярію суду, або відправити поштою. Незалежно від того, який суд буде розглядати справу, особи, які беруть участь в процесі, повинні бути сповіщені про час і місце проведення засідання. Докази, зібрані обома сторонами судового процесу, суттєво впливають на терміни ухвалення рішення і на саме рішення.

Що можна просити в позовній заяві:

  • стягнення компенсації за заподіяну шкоду майну;
  • відшкодування витрат на юриста;
  • відшкодування витрат на оцінювача;
  • відшкодування судових витрат;
  • компенсацію моральної шкоди.

Зазначимо, що виграти справу в суді щодо компенсації матеріального збитку внаслідок затоплення, маючи необхідні документи, цілком реально. Отримати ж компенсацію за моральну шкоду на практиці досить складно. Це викликано особливостями законодавства і ставленням судді до вашої справи. Зазвичай, до морального збитку відносять заподіяну здоров’ю шкоду, яка документально підтверджена.

Інколи бувають випадки, коли відповідач намагається ухилитися від сплати матеріальної компенсації, мотивуючи це відсутністю необхідних коштів. В такому випадку суд може призначити стягнення коштів (щомісячного платежу) із зарплати винуватця затоплення за його місцем роботи.

Експертна оцінка затоплення квартири

Щоб встановити судом розмір компенсації, яку повинен сплатити винуватець затоплення або власник об’єкта, з якої було здійснено затоплення, потрібно надати суду експертний висновок про суму завданої шкоди. Без висновку експерта довести обсяг і суму збитків практично неможливо, адже фото або відео будуть тільки доказом факту збитків, а їх вартість підтверджується експертним висновком. Тому за оцінкою вартості завданих збитків потрібно звертатися до професійного оцінювача.

Що потрібно для оцінки збитків в наслідок затоплення?

  • зателефонуйте в оціночну компанію щоб дізнатися вартість експертної оцінки та інші умови надання послуги
  • підготуйте пакет необхідних документів для проведення оцінки
  • погодьте дату і час виїзду оцінювача на об’єкт
  • у призначений час експерт приїжджає на об’єкт, де сталося залиття, проводить необхідні виміри, робить фото майна, якому завдано збитків
  • фахівець оціночної компанії в обумовлені терміни (2-3 дні) складає Звіт про оцінку збитку після затоплення, в якому враховується вартість ремонтно-відновлювальних робіт по усуненню всіх пошкоджень, викликаних затопленням, а також вартість іншого майна, яке могло суттєво постраждати
  • забрати готовий Звіт про оцінку збитків після затоплення можливо в офісі оціночної компанії або у відділенні Нової пошти.

Документи, необхідні для оцінки збитків нерухомості після затоплення:

  • Правовстановлюючі документи на нерухомість.
  • Техпаспорт на нерухоме майно.
  • Акт про затоплення.
  • Квитанції, чеки, договори придбання на пошкоджені речі (за наявності).
  • Копії паспорта та ІПН для фізичних осіб-власників майна.

Як замовити експертну оцінку збитків

Щоб замовити оцінку збитків внаслідок затоплення, звертайтеся в оціночну компанію «Експерт ІН». В нас працюють найкращі експерти, які володіють вітчизняними та міжнародними сертифікатами оцінювачів. Звіти про оцінку, виготовлені в нашій компанії, відповідають усім нормам чинного законодавства та стандартам оцінки, а тому є офіційними документами і мають повну юридичну силу для надання у приватні та державні установи, в тому числі суди.

Дізнатися більше інформації та замовити оцінку збитків можна за телефоном +38 (067) 232-20-22

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *