Компенсація за самостійний ремонт пошкодженого житла

Окрім відшкодування за втрачене під час війни житло, уряд обіцяє надати компенсації громадянам, які почали самостійно відновлювати пошкоджене майно. В даному випадку держава бере на себе лише грошові витрати. Хоч українська влада визнає, що навіть цей процес не буде швидким, адже для виплат відшкодувань власникам зруйнованих будинків, квартир та іншої нерухомості потрібні величезні кошти, яких у бюджеті немає. Повноцінно процес виплати компенсацій розпочнеться тільки після того, як Україна отримає заморожені на Заході російські активи. При тому багато українців до кінця не розуміють як все зробити правильно, аби потім отримати відшкодування.

Щоб отримати компенсацію за ремонт, потрібно:

Зробити експертизу пошкодженої нерухомості ще до початку ремонтних робіт (для оцінки знищених меблів, побутової техніки чи картин, потрібно провести спеціальну товарознавчу чи мистецтвознавчу експертизу). Експертиза пошкодженого перед ремонтом майна знадобиться для того, щоб уникнути зловживань і маніпуляцій. Експерт має відповідну ліцензію, і це дає йому право робити висновки, які можуть використовуватись у суді.

На сьогодні методика оцінки пошкоджень ще не визначена, тому експерт з оцінки пошкоджень може фіксувати та описувати пошкодження, які отримало житло, та встановлювати що потребує заміни, а що можна відремонтувати. Також він робить висновок про повну або часткову компенсацію збитків.

За результатом проведеної експертизи, ви отримаєте звіт експерта, який стане підставою для подачі заяви до суду, і визначення вартості компенсації. Якщо ж спочатку відновити помешкання і після цього звернутися до держави по фінансову компенсацію, це може ускладнити процедуру відшкодування.

Замовником експертизи в даному випадку стає власник майна, отже і витрати щодо її проведення лягають на нього. Якщо громадяни з певних причин не хочуть або й просто не мають можливості оплатити проведення експертизи пошкодженого майна, вони можуть сфотографувати або зняти на відео в якому стані перебуває їхнє житло, тобто яких руйнувань зазнало. Зробити це потрібно до початку ремонтних робіт.

Як фіксувати пошкодження на фото чи відео?

- зробіть загальне фото, щоб було видно, що це за приміщення. Як зовні, так і окремі кімнати.
- зніміть на фото чи відео окремі пошкодження, з різних ракурсів (на самому кадрі дату можна не виставляти).

На сьогодні в Міністерстві розвитку громад та територій України розмірковують як оцінювати збитки у грошах: швидше за все виплачуватимуть середню вартість вікон, дверей та будівельних матеріалів. Детальний механізм відшкодування появиться після ухвалення закону. Поки що громадянам радять зберігати всі чеки, за які були придбані певні товари чи надані послуги.

Перелік документів та доказів для судового засідання

  • документи на право власності;
  • документи, які надають правоохоронні органи та ДСНС;
  • висновок експерта;
  • фото до пошкодження житла;
  • фото наслідків.

Як відновити документи, які підтверджують право власності на житло?

За технічним паспортом потрібно звертатися до БТІ, у ЦНАПі відновлюють решту документів. Якщо є договір купівлі-продажу, дарування чи документ про спадщину – до нотаріуса, який його видавав.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *