Переоцінка основних засобів під час війни

Переоцінка основних засобів здійснюється для того, щоб привести інформацію про вартість об'єктів ОЗ у відповідність до ринкових цін та умов відтворення на дату переоцінки.

Підприємство може переоцінювати об'єкт основних засобів, якщо залишкова вартість цього об'єкта суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу. У разі переоцінки об'єкта основних засобів на ту саму дату здійснюється переоцінка всіх об'єктів групи основних засобів, до якої належить цей об'єкт.

В результаті переоцінки основних засобів активи можуть бути дооцінені або уцінені і далі враховуються на балансі організації за новою відновленою вартістю.

Ознаки знецінення основних засобів

  1. Значні негативні зміни в технологічному, ринковому, економічному або правовому середовищі, у якому знаходиться підприємство, що трапилися під час звітного періоду або очікуються найближчим часом.
  2. Значні зміни методів використання активу протягом звітного періоду або такі зміни, що очікуються в наступному періоді і негативно впливають на діяльність підприємства.
  3. Інші підтвердження того, що ефективність активу є або буде гіршою, ніж очікувалось. п.6 НП(С)БО 28.

Знецінення та амортизація

Втрати від зменшення корисності активу визнаються іншими витратами, а щодо активів, відображених в обліку за переоціненою вартістю, - у порядку, передбаченому відповідним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку з одночасним зменшенням його балансової (залишкової) вартості. Після визнання втрат від зменшення корисності активу, що амортизується, нарахування амортизації здійснюється, виходячи з нової балансової (залишкової) вартості активу і переглянутого (у разі зміни) строку його корисного використання (експлуатації). п.15 НП(С)БО 28.

Відображення активів в зоні бойових дій

Інформація про активи у річній фінансовій звітності, до яких неможливо гарантувати безпечний та безперешкодний доступ відображається за даними бухгалтерського обліку. Це ж саме стосується зобов’язань і власного капіталу, які не можуть бути документально підтверджені у зв’язку з відсутністю доступу до відповідних первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку.

Підприємства зобов’язані провести інвентаризацію станом 1-ше число місяця, що настає за місяцем, в якому з’явилася можливість доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, та відобразити результати інвентаризації у бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду (п.12 Порядку подання фінансової звітності № 419).

Підприємства, що знаходяться на тимчасово окупованій території та / або на території проведення військових дій  (або їх структурні підрозділи (відокремлене майно) перебувають на зазначених територіях), проводять інвентаризацію у випадках, обов’язкових для її проведення, тоді, коли стане можливим забезпечити безпечний та безперешкодний доступ уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, в яких відображені зобов’язання та власний капітал цих підприємств.

Зазначені підприємства зобов’язані провести інвентаризацію станом на перше число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухобліку, та відобразити результати інвентаризації в бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду (п.8 розд. І Положення  № 879).

Ліквідація основних засобів

Для встановлення непридатності ОЗ до використання, можливості їх застосування іншими підприємствами, організаціями та установами, неефективності або недоцільності їх поліпшення (ремонту, модернізації тощо) та оформлення відповідних первинних документів керівником підприємства створюється постійно діюча комісія, яка складає та підписує акти на списання основних засобів.

Складені комісією акти на списання основних засобів відображаються в бухгалтерському обліку після їх затвердження (погодження) посадовою особою (керівним органом), уповноваженою згідно законодавства (статуту підприємства) приймати рішення щодо розпорядження (відчуження, ліквідації) об'єктів основних засобів.

Для знищення /ліквідації ОЗ встановлені винятки щодо ненарахування ПДВ (п.189.9 ПКУ):

  • у зв’язку з їх знищенням або руйнуванням унаслідок дії обставин непереборної сили;
  • якщо така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у т.ч. у разі викрадення;
  • якщо платник податку надає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання чи перетворення необоротних активів в інший спосіб, унаслідок чого необоротний актив не може використовуватися за первісним призначенням

Підтвердження знищення, руйнування чи викрадення основних засобів

Знищення у зв’язку з обставинами непереборної сили (форс-мажору) засвідчується сертифікатом Торгово-промислової палати України.

Пожежа засвідчується актом, складеним згідно з положеннями Порядку обліку пожеж та їх наслідків, що підписується комісією, до складу якої входить не менш як три особи, у т.ч. представник територіального органу ДСНС України, представник адміністрації (власник) об’єкта, потерпілий

Знищення підтверджується даними (витягом) із відповідного реєстру про припинення права власності на основні засоби в разі їх повного знищення згідно з порядком, визначеним ст. 349 ЦКУ

Крадіжка основних засобів засвідчується витягом із Єдиного реєстру досудових розслідувань, що встановлює факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, який був отриманий в установленому Кримінальним процесуальним кодексом України порядку.

Інші обставини знищення засвідчуються документами, що відповідно до законодавства підтверджують факт знищення, зруйнування, викрадення основних виробничих або невиробничих засобів.

Облікові та податкові наслідки переоцінки основних засобів

Проводячи переоцінку, завжди потрібно пам’ятати про податкові наслідки, які спричинятимуть операції з переоцінки. У випадку дооцінки шляхом відображення податкових різниць вплив на об’єкт оподаткування формується виключно з балансової вартості (основних засобів) ОЗ, що очищена від переоцінки. А у випадку уцінки ОЗ податкові різниці, які виникають на момент ліквідації ОЗ, є цілком компенсованими попередніми податковими різницями, що відображаються в декларації з податку на прибуток у момент проведення уцінки такого ОЗ.

Тому результати переоцінки (уцінки, дооцінки) основних засобів і нематеріальних активів, яка проведена відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку П(С)БО або міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ), не враховуються при нарахуванні амортизації необоротних активів згідно зі ст. 138 Податкового кодексу України та відповідно при розрахунку податку на прибуток підприємств.

Для замовлення переоцінки основних засобів, звертайтесь до нас за номером телефону

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *