Оцінка пошкоджень нерухомості, завданих внаслідок військових дій

ЕКСПЕРТ ІН

Оціночна компанія

Тел.: +38 (067) 232-20-22

Військова російська агресія спричинила в Україні суттєве руйнування інфраструктури та нерухомості. Багато українців залишилося без житла, а підприємства втратили виробничі та торгові приміщення. Саме тому постає важливе питання щодо відновлення даних об’єктів нерухомості. Проте, для відновлення потрібні кошти і сьогодні активно обговорюється можливість надання компенсації фізичним та юридичним особам за завдані збитки.

Для цього українська влада готує відповідне правове поле, яке б врегулювало механізм отримання компенсацій. Планується, що компенсація за зруйноване житло під час війни надаватиметься Фондом відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України, а також міжнародними та іншими джерелами, дозволеними законодавством.

20.03.2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації» , яка окреслила основні поняття  «збитків та шкоди завданої внаслідок війни».

У який спосіб буде надаватися компенсація

1. Грошова компенсація у вигляді перерахування коштів на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для цих цілей надаватиметься за:

 • пошкоджений об’єкт нерухомого майна
 • знищений об’єкт нерухомого майна (приватний житловий будинок, садовий та дачний будинки).

Розмір грошової компенсації визначається за результатами оцінки вартості відновлення відповідного пошкодженого об’єкта нерухомого майна з урахуванням ступеню його пошкодження.

2. Фінансування будівництва об’єкта нерухомого майна.

Компенсація у вигляді об’єкта нерухомості надаватиметься за зруйнований об’єкт нерухомого майна шляхом фінансування будівництва нерухомості з рівноцінною площею, типом та функціональним призначенням.

3. Фінансування будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Цей вид компенсації надаватиметься за відповідним зверненням отримувача компенсації за пошкоджений багатоквартирний будинок.

Яким чином зафіксувати пошкодження, нанесені нерухомості

Для надання  доказів руйнування та пошкодження нерухомості внаслідок військових дій, необхідно:

 • зібрати пакет документів, що підтверджують право власності на пошкоджене/зруйноване нерухоме майно (свідоцтво про право власності, витяг із ДРРПНМ, договір купівлі-продажу, техпаспорт, правовстановлюючу документацію на землю, тощо);
 • викликати працівників ДСНС для складання акту руйнувань та пошкоджень із зазначенням їхньої причини. Отримати примірник такого акту;
 • подати заяву про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів разом із доказами руйнування/пошкодження майна та отримати витяг про внесення цієї заяви до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
 • провести детальну фото (відео)-фіксацію пошкоджень;
 • при можливості, відшукати максимально можливу кількість фото « як виглядало майно до пошкодження»;
 • зібрати максимум документів, що підтверджують розміри вкладень в будівництво, реконструкцію нерухомості (накладні, квитанції, договори/акти виконаних робіт, дані бухобліку і т.п.);
 • скласти внутрішній акт огляду пошкоджень (зразок такого акту можете завантажити ТУТ).

ПОРАДА: зібравши усі ці документи, зробіть їх електронну копію (відскануйте або якісно сфотографуйте) та разом з фото/відео матеріалами, збережіть на флешці чи на гугл-диску (всі матеріали повинні у Вас зберігатися одним пакетом).

Зразок акту про пошкодження (знищення) нерухомого майна

Як проводять експертну оцінку/експертизу розміру заподіяних збитків

Як описано вище, першочерговим завдання  є повнота зібраних документів та матеріалів, щодо нерухомого майна яке постраждало.

Якщо Ви сумлінно зібрали все, що перелічено в пункті 1, Ви можете звернутися (при потребі) до експертів, які спеціалізуються на визначені вартості заподіяних матеріальних збитків власнику нерухомості

Послідовність проведення експертизи (експертної оцінки) по збиткам є наступною:

 • надання експерту усіх необхідних вихідних матеріалів (перелічені в пункті 1);
 • експерт ознайомлюється з матеріалами, аналізує їх повноту та лише після цього може уявити для себе обсяг трудозатрат по виконанню подібної експертизи (кількість необхідних людино-годин на її виконання та кількість спеціалістів, залучених до виконання);
 • після ознайомлення з матеріалами, Експерт орієнтує Вас у вартості послуг з проведення оцінки/експертизи збитків та озвучує орієнтовний термін виготовлення такої експертизи.
 • після укладання договору на проведення оцінки збитків/договору на виконання експертизи, здійснюється виїзд на об’єкт нерухомості та проводяться роботи з огляду постраждалого майна;
 • експертиза завершується шляхом передачі Вам паперового документу - Звіту про експертну оцінку вартості заподіяного матеріального збитку / Експертного дослідження, щодо вартості заподіяного матеріального збитку.

ПАМЯТАЙТЕ, що саме Ваші первинні дії, пов’язані з правильною та чіткою ІДЕНТИФІКАЦІЄЮ та ФІКСАЦІЄЮ нанесених пошкоджень нерухомому майну та ЗБОРОМ ДОКУМЕНТІВ  є запорукою можливості проведення в подальшому дій експертів по встановленню реального розміру заподіяних матеріальних збитків.

Замовити експертну оцінку збитків

Щоб замовити експертну оцінку збитків нерухомості, завданих внаслідок військових дій чи отримати консультацію фахівця, телефонуйте за номером: +38 (067) 232-20-22