Електронна довідка про оціночну вартість майна

Оприлюднено

Як відомо, в Україні для цілей обчислення доходу платника податку - фізичної особи від продажу (обміну) нерухомого майна, а також доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок майна, необхідно визначити оціночну або ринкову вартість об'єкта нерухомості. Виняток становлять випадки успадкування та/або отримання у дарунок майна родичами першого ступеня споріднення (діти, батьки, подружжя) і другого ступеня (брати, сестри, онуки, дідусь і бабуся), вартість якого обчислюється за нульовою ставкою. Щоб отримати висновок про вартість майна, громадяни зверталися до незалежних оцінювачів.

 

Введення автоматичної системи встановлення вартості

З липня 2021 в процедурі встановлення вартості нерухомого майна для коректного нарахування податків відбулися вагомі зміни. Так, Фонд державного майна України (ФДМУ) ввів в експлуатацію сервіс електронного визначення оціночної вартості нерухомого майна і автоматичного формування відповідних електронних довідок.

Завдяки цій системі будь-яка особа може безкоштовно в короткі терміни отримати довідку про оцінку об'єкта нерухомості і на її підставі укласти угоду по даному нерухомому майну.

Для формування автоматичного звіту використовується інформація з 3-ох джерел: із зовнішнього ринку (дані пошукових систем ЛУН і OLX), зі звітів про оцінку з Єдиної бази, а також з даних нотаріусів про фактичні ціни угод.

Електронна довідка про оціночну вартість (е-Довідка) є чинною протягом 30 календарних днів з дня її формування Єдиною базою даних звітів про оцінку.

Сервіс автоматичної оцінки нерухомості позиціонують як альтернативу платним послугам оцінювачів. Крім того, посадовці очікують, що новий сервіс допоможе запобігати штучному заниженню вартості нерухомості і за рахунок платників податків сприятиме збільшенню надходжень до державного бюджету від операцій, проведених з нерухомістю.

Як отримати електронну довідку про вартість майна

Скористатися сервісом можна, маючи електронний підпис або ідентифікатор ID.gov.ua, на сайті Фонду держмайна – https://evaluation.spfu.gov.ua/ 

У разі незгоди з вартістю об'єкта оцінки, визначеною автоматичним модулем (якщо модуль значно завищив вартість нерухомого майна), або за власним бажанням особа може звернутися до незалежного оцінювача, який здійснить експертну оцінку ринкової вартості майна в загальному порядку з виготовленням повноцінного звіту про оцінку та реєстрацією цього звіту в Єдиній базі даних. Зареєстрований звіт про оцінку майна чинний протягом 6 місяців з дати оцінки.

Якщо результати у звітах оцінювачів відрізняються від даних бази на понад 25%, система не реєструє такі звіти, і оцінювач або замовник можуть направити їх на рецензування до Фонду держмайна.

 

Коментарі

  Підписатися  
Повідомити