Електронна довідка про оціночну вартість майна

Оприлюднено

Як відомо, в Україні для цілей обчислення доходу платника податку - фізичної особи від продажу (обміну) нерухомого майна, а також доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок майна, необхідно визначити оціночну або ринкову вартість об'єкта нерухомості. Виняток становлять випадки успадкування та/або отримання у дарунок майна родичами першого ступеня споріднення (діти, батьки, подружжя) і другого ступеня (брати, сестри, онуки, дідусь і бабуся), вартість якого обчислюється за нульовою ставкою. Щоб отримати висновок про вартість майна, громадяни зверталися до незалежних оцінювачів.

читайте також:

Введення автоматичної системи встановлення вартості

З липня 2021 в процедурі встановлення вартості нерухомого майна для коректного нарахування податків відбулися вагомі зміни. Так, Фонд державного майна України (ФДМУ) ввів в експлуатацію сервіс електронного визначення оціночної вартості нерухомого майна і автоматичного формування відповідних електронних довідок.

Завдяки цій системі будь-яка особа може безкоштовно в короткі терміни отримати довідку про оцінку об'єкта нерухомості і на її підставі укласти угоду по даному нерухомому майну. Електронна довідка про оціночну вартість (е-Довідка) чинна протягом 30 календарних днів з дня її формування Єдиною базою даних звітів про оцінку.

Теоретично для формування автоматичної оцінки мала б використовуватися інформація з 3-ох джерел: із зовнішнього ринку (дані пошукових систем ЛУН і OLX), зі звітів про оцінку з Єдиної бази, а також з даних нотаріусів про фактичні ціни угод. Проте, на сьогодні регулятор оціночної діяльності в Україні так і не розкрив публічно алгоритми, за якими визначається оціночна вартість електронним модулем оцінки та формується довідка про оціночну вартість майна.

Сервіс автоматичної оцінки нерухомості позиціонують як альтернативу платним послугам оцінювачів. Крім того, посадовці очікують, що новий сервіс допоможе запобігати штучному заниженню вартості нерухомості і за рахунок платників податків сприятиме збільшенню надходжень до державного бюджету від операцій, проведених з нерухомістю.

 

Як отримати електронну довідку про вартість майна онлайн

Скористатися сервісом можна, маючи електронний підпис або ідентифікатор ID.gov.ua, на сайті Фонду держмайна – https://evaluation.spfu.gov.ua

Одержати електронний цифровий підпис (ЕЦП) можна:

  • у податковій інспекції, де файл з електронним ключем завантажать на вашу флешку;
  • в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів (сьогодні таких центрів в Україні 20);
  • онлайн — таку послугу надають деякі банки (Приватбанк, Ощадбанк, Укрсиббанк), а також електронний сервіс державних послуг «Дія».

Відеоінструкція ФДМУ

Що робити, якщо вартість майна, встановлена модулем, є неадекватною?

Часто трапляються такі випадки, коли автоматичний модуль суттєво завищує вартість нерухомого майна, інколи навіть в десятки разів, відповідно, особа повинна сплачувати значно більше коштів у вигляді податків. У разі незгоди з вартістю об'єкта оцінки, визначеною автоматичним модулем, або за власним бажанням (якщо самостійно важко отримати довідку про вартість майна), особа може звернутися до незалежного оцінювача, який здійснить експертну оцінку ринкової вартості майна в загальному порядку з виготовленням повноцінного звіту про оцінку та реєстрацією цього звіту в Єдиній базі даних. На відміну від електронної довідки про оцінку майна, зареєстрований звіт про оцінку чинний протягом 6 місяців з дати оцінки.

Проте, на даний час, навіть у випадку неадекватного визначення вартості нерухомості автоматичним модулем, оцінювач не може корегувати вартість майна більше ніж на 25%. Такі звіти просто неможливо зареєструвати в базі даних. В таких випадках, щоб встановити реальну ринкову вартість об’єкта нерухомого майна, потрібно здійснити процес рецензування результатів оцінки в Фонді держмайна. Але і тут все не так просто. Направлення звіту на рецензування, по факту, досить трудомісткий процес і потребує великої кількості часу, а також накладає додаткову відповідальність і несе певні ризики для експерта-оцінювача, тому не всі оцінювачі з охотою беруться за таку роботу.

Отже, в громадян є такі способи отримати оцінку нерухомості:

1) самостійно отримати безкоштовну довідку на сайті Фонду державного майна (якщо вартість майна, встановлена модулем, є адекватною і задовільняє замовника оцінки);

2) звернутися до незалежного оцінювача, який виготовить звіт про оцінку з можливим коригуванням вартості до 25% (враховуючи вартість, визначену автоматичним модулем) і зареєструє повноцінний звіт в Єдиній базі;

3) якщо вартість нерухомості, встановлена автоматичним модулем, є абсолютно необ’єктивною і неприйнятною, самостійно або за допомогою професійного оцінювача направити оцінку на рецензування в ФДМУ.

Акцентуємо увагу, що рецензування звіту – це інструмент відновлення справедливої ринкової вартості майна, що була необ’єктивно визначена автоматичною системою та НЕ Є інструментом заниження реальної вартості справді дорогого майна з метою економії на податках.

Де знайти експерта для незалежної оцінки нерухомості чи отримати допомогу в питанні рецензування

Оціночна компанія "Експерт ІН" надає професійні послуги в сфері експертної (незалежної) оцінки. У нас працюють сертифіковані оцінювачі з великим досвідом в оцінці нерухомості, а всі наші звіти про оцінку є офіційними документами і мають повну юридичну силу. Крім того оціночна компанія "Експерт ІН" має представництва у всіх обласних центрах України (за винятком окупованих) і ми зможемо відправити Вам звіт про оцінку у будь-який населений пункт!

Щоб замовити експертну оцінку нерухомого майна в незалежного оцінювача чи отримати консультації експерта з питань рецензування, телефонуйте за номером +38(067)232-20-22.

Коментарі

  Підписатися  
Повідомити