Як оскаржити автоматичну оцінку нерухомості

Оприлюднено

Сьогодні все частіше громадяни шукають можливість оскаржити автоматичну онлайн оцінку нерухомого майна, тобто законним способом зменшити вартість нерухомості, яку міг несправедливо зависити безкоштовний автоматичний електронний модуль з визначення вартості майна і уникнути сплати надмірних податків з угод, проведених з нерухомим майном.

Надаємо професійну допомогу в процедурі рецензування (оскарження автоматичної оцінки нерухомості через Фонд державного майна України). Більше інформації можна отримати за номером телефону: +38(067)232-20-22

Електронний модуль з визначення оціночної вартості нерухомості

З початку липня 2021 року в Україні запрацював новий сервіс автоматичної оцінки нерухомості та землі. Розробником та ідейним натхненником нового сервісу, який надає безкоштовну довідку про оціночну вартість майна, є регулятор оціночної діяльності в нашій країні – Фонд державного майна України (ФДМУ). За задумками керівництва ФДМУ, новий сервіс визначення оціночної вартості майна повинен був принести економію на послугах оцінки кожному українцю, який продає свій будинок, квартиру, промислову комерційну нерухомість чи земельну ділянку, проте «хотіли як краще, а вийшло як завжди»…

В основі роботи нового електронного сервісу оцінки лежить електронний модуль з визначення оціночної вартості майна – система, що повинна коректно встановити вартість майна громадян, як в «глухому селі», так і в Києві, Львові, Одесі, Харкові, Дніпрі чи іншому обласному центрі.

Чому онлайн-оцінка видає завищену вартість?

За період  роботи нового електронного сервісу стало зрозуміло, що запроваджена система оцінювання майна в багатьох випадках видає викривлену вартість нерухомості та землі. Починаючи з липня 2021 року в ЗМІ з'явилася велика кількість публікацій та коментарів фахівців ринку нерухомості, експертів та аналітиків, які описують системні помилки, приводячи реальні випадки занижених чи завищених результатів автоматичної оцінки. Зумовлені такі помилки тим, що в Єдиній базі є мало об’єктів порівняння і тому при автоматичному пошуку об’єктів порівняння для встановлення оціночної вартості, можуть братися об’єкти, що значно віддалені від об’єкта оцінки і тим самим давати або високе або ж низьке значення оціночної вартості.

Найпоширеніші випадки викривленої оцінки майна:

  • будинки, корівники, виробничі будівлі та земельні ділянки в селах, за результатами електронного визначення вартості, можуть коштувати мільйони (при реальній вартості в десятки разів меншій);
  • квартири-новобудови преміум-класу  в розвинених великих містах можуть бути оцінені в співставну вартість з застарілою «хрущівкою» (це, звичайно, приємно власникам елітної нерухомості та дуже бентежить власників соціальних квартир);
  • земельні ділянки в елітних передмістях міст-мільйонників оцінюються в рази дешевше ніж реальність, а, в той же час, земельні паї та землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів оцінюються в десятки разів дорожче реальної вартості;
  • напіврозвалені приміщення та недобудовані будинки, нова електронна система оцінює в відверто нереальні вартості.

 

Звичайно, є і позитивні речі  в новій системі оцінювання:

  • громадяни не витрачають кошти на послуги професійного оцінювача;
  • громадяни відкривають для себе нові горизонти (для отримання безкоштовної довідки про вартість майна, власник майна повинен отримати цифровий підпис та (або) кваліфікований електронний підпис, пройти реєстрацію в новому сервісі – тобто навчитися бути «на хвилі сучасних цифрових трендів»);

є велика ймовірність, що для типових квартир в межах обласних центрів, автоматична система визначить правильну та наближену до реальності вартість (нажаль, стосується лише квартир, оскільки по інших типах нерухомості та землі залишаються великі питання… )

Як оскаржити автоматичну онлайн оцінку нерухомого майна

Що робити громадянину (продавцю майна), якщо визначена оціночна вартість його нерухомості чи землі є суттєво завищеною, заниженою, нереальною або неправдивою?

Варіант 1 (який напрошується інтуїтивно) – заплатити податки державі зі суттєво вищої, ніж реальна, вартості.

Варіант 2 (який пропонує  ФДМУ) -  «Якщо Ви не згідні з безкоштовно визначеною автоматичною вартістю – звертайтесь до оцінювачів та оплачуйте їх послуги».

Але пересічний оцінювач, нажаль, і в другому варіанті не завжди може вирішити проблему неадекватної оціночної вартості. Вартість (навіть дійсно реальну та правдиву), що розрахував оцінювач та склав звіт про оцінку, необхідно внести в реєстр все того ж таки автоматичного сервісу визначення вартості. У разі якщо вартість, визначена оцінювачем є до 25% вищою/нижчою ніж сума, в яку оцінив майно електронний сервіс (модуль)  - відбувається реєстрація такого результату оцінки, якщо ж ні – сервіс відмовляє в реєстрації. Тобто, відкоригувати безкоштовну (електронно визначену) оціночну вартість оцінювачу можливо лише в рамках 25%-го її зменшення/збільшення.

Що нам усім пропонує держава у випадку, якщо автоматична оціночна вартість є неадекватно високою і коригування в 25% не вирішує питання відновлення справедливої вартості?

Державний регулятор оцінки майна, пропонує  Варіант 3 – замовити оцінку майна в професійних експертів (оцінювачів) та після відмови в реєстрації такої оцінки, «вговорити» оцінювача відправити звіт для проходження процедури рецензування.

Процедура рецензування – вид апеляції, коли звіт про оцінку Вашого майна розглядає вже не електронна система, а штатні спеціалісти державної установи, що регулює оціночну діяльність в Україні (ФДМУ).

Але є своє «але»… Чому, скажете  Ви, оцінювача потрібно «вговорювати» відправити свій звіт про оцінку майна на рецензування?  Відповідь є в наступному:

  • в разі, якщо спеціаліст-рецензент з ФДМУ, проаналізувавши наданий на рецензування експертом звіт про оцінку, відмітить, що звіт складено у відповідності до усіх нормативних актів, всі «методики, підходи застосовані» «всі коми, крапки, абзаци та нумерація на своєму місці…», лише тоді Рецензент напише позитивну рецензію, цим самим стверджуючи, що якийсь експерт визначив вартість краще ніж їхня ж розрекламована державна автоматична система, що створена за освоєні кошти міжнародного фонду (конфліктом інтересів запахло, чи не так?);
  • в разі, якщо спеціаліст-рецензент з ФДМУ, визначить, що звіт оцінювача, що наданий для рецензування є неякісним, виконавця звіту відправлять на екзаменаційну комісію ФДМУ, де буде піднято питання про позбавлення такого оцінювача його кваліфікаційного свідоцтва і, відповідно, права на професійну діяльність в сфері оцінки майна (не кожен оцінювач зважиться на такі ризики).

Виконання оцінки майна та складання звіту про оцінку з його подальшим рецензуванням – дуже трудомісткий та часозатратний процес для експерта-оцінювача, тому оціночних компаній, що мають відповідний професійний рівень штатних фахівців та готові взяти на себе ризики пов’язані з цією процедурою, дуже мало. Проте, це  єдиний на сьогодні шлях, оскаржити автоматичну оцінку майна в законний спосіб та отримати реальну вартість оцінюваного майна.

Разом з тим, акцентуємо увагу, що рецензування звіту – це інструмент встановлення та підтвердження реальної ринкової  вартості майна , що було «неправильно оцінено» в рамках автоматичної оцінки та не є способом мінімізації чи заниження оціночної  вартості справді дорогого майна з метою економії на податках.

Замовити послугу з проведення рецензування електронної оцінки

Оціночна компанія "Експерт ІН" є однією з провідних оціночних компаній на ринку України. В нас працюють експерти з багаторічним досвідом в сфері оцінки нерухомого майна. Всі наші звіти про оцінку виконані у строгій відповідності до професійних стандартів оцінки та чинного законодавства України, тому є офіційними документами та мають юридичну силу.

Щоб замовити експертну оцінку нерухомого майна та отримати консультації експерта з питань рецензування (оскарження автоматичної онлайн оцінки нерухомості), телефонуйте за номером +38(067)232-20-22

Коментарі

  Підписатися  
Повідомити