дарування нерухомості

Дарування нерухомості: що потрібно знати

Оприлюднено

Загальні поняття про договір дарування

Громадяни України можуть подарувати іншій особі квартиру, будинок, дачу, садовий будинок, гараж, земельну ділянку і будь-яке інше майно чи майнові права, які їм належать. Для цього використовується договір дарування.

Дарча, дарчий договір, договір дарування нерухомості - це назви одного і того ж процесу, в якому одна сторона приносить майно в дар (на безоплатній основі), а інша повинна його прийняти або відмовитися від нього. Договір дарування проводиться згідно з Цивільним кодексом України (ч.2 ст. 719). При цьому важливо, що дарувальник повинен бути власником майна, яке хоче подарувати, а також мати право ним розпоряджатися. Передати права власності на майно можна відразу, або в майбутньому.

Договір дарування складається в письмовій формі, нотаріально завіряється із внесеним до реєстру майнових прав на нового власника. Саме реєстрація зміни права власності у відповідному реєстрі вважається моментом переходу права власності від дарувальника до обдаровуваного. Після того як обдаровуваний отримує право власності, нотаріус повинен видати йому договір дарування і виписку з державного реєстру про реєстрацію права власності.

Договір дарування потрібно оформляти в тому ж місті, де і зареєстровано майно або за місцем прописки дарувальника або обдаровуваного.

Як переписати квартиру (будинок) на родича?

Під виразом «переписати майно на когось» слід розуміти саме укладання договору дарування на нерухомість або оформлення дарчої на квартиру. А по-факту «перепис» є застарілим висловом, який втратив свою актуальність в 1991 році. Адже до цього часу в нашій країні все житло в багатоквартирних будинках було державним і не існувало такого поняття як право власності на квартиру. Дане житло надавалося громадянам лише в користування. Цей процес оформлявся через реєстрацію їх постійного місця проживання (пропискою). Тобто, якщо громадяни проводили обмін чи дарування державного житла, це здійснювалося шляхом зміни реєстрації їх постійного місця проживання (зміною прописки). Саме від цього утворився вислів «переписати квартиру на кого-небудь».

Сьогодні більшість об'єктів нерухомості знаходиться в приватній власності і фактично схема з переписування є неможливою. Угоди відчуження, такі як дарування, оформлені в простій письмовій формі, вважаються нікчемними і не мають юридичної ваги. Навіть якщо ці угоди через суд визнають дійсними, всерівно цей спосіб є сумнівним з правової точки зору і саму угоду можна буде скасувати.

Єдиний законний спосіб подарувати своє нерухоме майно третій особі - це укладення договору дарування, який обов'язково посвідчується нотаріусом і підлягає державній реєстрації.

Основні відмінності між договором дарування та купівлі-продажу

Від купівлі-продажу дарча принципово відрізняється наступними моментами:

 1. Дарування передбачає безоплатність, тобто не можна нічого вимагати натомість.
 2. Дарувальник може анулювати договір у разі, якщо щодо нього були вчинені неправомірні дії або будь-який тиск, який призвів до підписання даного договору.
 3. Свою частку нерухомості можна подарувати без згоди інших власників. В угоді купівлі-продажу такий варіант неможливий.
 4. У випадку з даруванням, можна ставити умови при яких обдаровуваний набуде право власності на житло. Наприклад, обдаровуваний отримає квартиру тільки в якусь конкретну дату або після того, як вступить в шлюб. В умовах також можна прописати, що в квартирі буде проживати член сім'ї, якого не можна виселити і т. д.
 5. Якщо квартира купується одним з подружжя, у випадку розлучення вона буде вважатися спільною власністю і ділитися відповідно до Закону. Якщо ж квартиру дарують одному з членів сім'ї, вона залишається його особистою нерухомістю.

Підготовка до оформлення договору дарування на нерухомість

Щоб під час проведення угоди дарування не виникло проблем, потрібно попередньо підготуватися до цієї процедури. Так, для початку потрібно звернутися до нотаріуса за консультацією. Після цього нотаріус повинен здійснити перевірку майна на наявність обтяжень і арештів, а також ознайомитися з правовстановлюючими документами і встановити їх відповідність чинному законодавству.

Приблизний перелік документів для дарування квартири:

 1. Паспорта сторін, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру.
 2. Документ, що підтверджує право власності на нерухоме майно (Свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину, тощо).
 3. Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно, виданий бюро технiчної інвентаризації БТІ (для відчуження).
 4. Довідка з ЖЕО про склад мешканців (ф. №3), видана в день посвідчення договору.
 5. Довідка з ЖЕО про реєстрацію місця проживання неповнолітньої або малолітньої дитини (якщо у дарувальника є неповнолітні).
 6. Експертна оцінка квартири для дарування (звіт про оцінку майна). Потрібна оцінка нотаріусу для посвідчення договору дарування для визначення розміру сплати державного мита (у разі, якщо така сплата податку передбачена).
 7. Заява про згоду чоловіка / дружини ”дарувальника” на відчуження майна, якщо воно було придбано в період зареєстрованого шлюбу (оформлюється нотаріально), Свідоцтво про реєстрацію шлюбу. Якщо такий чоловік / дружина не хоче або не може фізично бути присутнім при укладенні дарчої, то вони можуть оформити відповідну заяву про згоду у будь-якого нотаріуса і передати її тому нотаріусу, який буде оформляти угоду.
 8. Дозвіл органу опіки та піклування (для оформлення відчуження від імені неповнолітнього (малолітнього) в тому разі, коли він є співвласником нерухомого майна).

При угоді дарування житлового будинку, будівлі або земельної ділянки, обов'язково повинен бути витяг із земельного кадастру з кадастровим номером тої земельної ділянки, яка дарується або тієї, на якій знаходиться будинок.

Розірвання договору дарування, визнання його недійсним

Якщо ж договір дарування був здійснений під примусом, в результаті обману або на вкрай невигідних для сторони умовах, він може бути оскаржений в судовому порядку і визнаний недійсним. Дарувальник також має право вимагати розірвання договору дарування, якщо обдаровуваний умисно вчинив злочин проти його життя, здоров'я, або проти його родичів. Якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування.

Крім того дарча може визнатися недійсною, коли вона укладена між сторонніми особами на досить дорогий об'єкт нерухомості, при тому обдарованому складно пояснити мотиви дарувальника. У таких випадках очевидно, що угода або удавана, для обходу податкових зобовязань, або здійснена під примусом.

Для визнання договору дарування недійсним та витребування майна з володіння потрібно скласти позов, оплатити судовий збір в розмірі 1% від вартості спірного майна і звернутися до суду за місцем знаходження майна.

У разі розірвання договору дарування обдаровуваний зобов'язаний повернути дарунок власнику в натурі і без жодних компенсацій.

Скільки коштує оформити договір дарування

Вартість оформлення дарчої, як правило, включає в себе нотаріальні послуги, витрати на оцінку нерухомості, військовий і пенсійний збір, державне мито, а також податок на прибуток, так як обдаровуваний отримує майнову вигоду.

Крім того, на вартість впливає і те, хто і кому дарує нерухомість. Подарувати можна родичу, будь-якому знайомому або іноземцю. У кожному випадку законодавством встановлені різні податки і збори.

 

Дарування родичу

При даруванні родичу першого ступеня споріднення (діти, батьки, подружжя) і другого ступеня (брати, сестри, онуки, дідусь і бабуся) податок платити не потрібно. Також в цьому випадку не потрібно здійснювати експертну оцінку нерухомості. Єдина витрата - це послуг нотаріуса.

Дарування сторонньому або далеким родичам

Якщо обдаровуваний не є родичем першого або другого ступеня споріднення, він має сплатити податок 5% і військовий збір 1,5%. Для цього потрібна експертна оцінка нерухомості. Крім того оплачуються послуги нотаріуса.

Дарування іноземцю

Якщо нерезидент дарує нерухомість громадянину України або навпаки, то обдаровуваному необхідно сплатити податок 18% і військовий збір 1,5%. Також потрібно здійснити експертну оцінку і оплатити послуги нотаріуса.

Замовити експертну оцінку майна для дарування

Для того, щоб провести експертну оцінку нерухомого майна (для обдаровуваних, які не належать до близьких родичів дарувальника, або є іноземцями і мають здійснити необхідні податкові платежі), потрібно звернутися до незалежного оцінювача. Фахівці компанії «Експерт ІН» володіють всіма необхідними сертифікатами для проведення оціночної діяльності та мають багаторічний досвід в галузі оцінки нерухомого майна, тому виготовляють експертний висновок (звіт про оцінку) у повній відповідності до чинного законодавства України та професійних стандартів оцінки.

Щоб замовити оцінку та отримати консультацію експерта, телефонуйте за номером 38 (067) 232 20 22

1
Коментарі

  Підписатися  
новіші старіші найбільш підтримувані
Повідомити
Сергій

дякую