Відчуження нерухомості в умовах воєнного стану

Оприлюднено

Після початку військової агресії всі правочини щодо нерухомості були призупинені. Стало неможливим внесення інформації до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб. Проте війна затягується, а люди не можуть бути позбавлені навіть в таких умовах права розпоряджатися своїм майном і набувати нове для свої потреб.

Саме тому уряд вніс зміни до постанови № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 р. тим самим дозволивши нотаріусам в більшості областей України відновити доступ до Державних реєстрів, а отже здійснювати посвідчення операцій з нерухомим майном. Зокрема ця постанова передбачає особливості відчуження нерухомості під час воєнного стану та впродовж одного місяця з дня його припинення/скасування.

Усі нотаріальні дії щодо переходу права власності на цінне майно здійснюватимуть лише ті нотаріуси, які входять в затверджений Міністерством юстиції перелік нотаріусів, що під час воєнного стану проводять нотаріальні дії з цінним майном, зокрема з нерухомістю.  Для того, щоб потрапити до вказаного переліку, нотаріус повинен відповідати певним вимогам, які передбачені в даній Постанові, зокрема не мати порушень в минулому.

Обмеження нотаріальних дій щодо операцій з нерухомістю

Проте, навіть для затверджених Мінюстом нотаріусів діють певні обмеження, які покликані максимально виключити можливість будь-яких махінацій, а також через зрозумілі причини закрити здійснення посвідчень з нерухомістю на окупованих територіях та в зонах бойових дій.

Так забороняється вчинення нотаріальних дій щодо цінного майна нотаріусами, які перебувають в адміністративнотериторіальних одиницях, де доступ державних реєстрів закритий.

Крім того, під забороною перебуває нотаріальне посвідчення договору зміни права власності нерухомості до закінчення одного місяця з дня державної реєстрації права власності відчужувача нерухомого майна, крім випадків набуття відчужувачем права власності під час процедури спадкування нерухомості або при встановленні розміру часток у праві спільної сумісної власності.

Діє заборона здійснення нотаріальних і реєстраційних дій під час відчуження нерухомого майна або зміни складу учасників юридичної особи, на підставі довіреності від імені фізичної особи. Нові довіреності щодо розпорядження нерухомим майном як і раніше повинні викладатися на нотаріальному бланку.

Нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомості, іпотеки проводиться лише за місцезнаходженням такої нерухомості. Виняток становить нерухоме майно, розташоване в м. Києві або Київській області. Зміна права власності на таке здійснюється виключно нотаріусом, робоче місце якого знаходиться у Києві або Київській області, за місцезнаходженням нерухомості, або місцезнаходженням юрособи, або за зареєстрованим місцем проживання фізичної особи - однієї із сторін відповідного договору.

Коментарі

  Підписатися  
Повідомити